14 Mart 2012 Çarşamba

Çocuklar neler ister

 
Çocukların en temel ihtiyacı ait olmaktır. Girdikleri her ortamda ilk arzuladıkları şey o ortamda kendilerini kabul eden ya da tanıyan birilerinin olmasıdır. Bu yüzden çocuğun karakterine göre yabancı bir ortama giren çocuklar ilk başta kendilerini kabul ettirmek için ya farklı olup göze batmak,seçilmek için gayret gösterirler ya da pasif olup etrafı biraz inceledikten sonra ortamın gerektirdiği şekilde hareket ederler.

Küçük çocuklar aileleriyle bir ortama girdiklerinde ortamda fark edildikleri andan itibaren iki tepki verirler; çekingen bir yapıdaysa anne yada babanın arkasına ,yanına sığınırlar. Yok kendine olan özgüveni yüksek ise tüm maharetini orada gösterip alkışları toplamak isterler. Nadir olarak bazı çocuklarda ortamına göre çekingenlik ya da kendini kanıtlama azalıp çoğalabilir.

Çocuklar etraflarında olan bitenden haberdar olmak ister. Onlar için olayları anlamanın tek yolu oyun ve oyuncaktır. Bu yüzden çocuklarımıza oyuncak seçerken onların kişilik yapısına,zevkine ve kabiliyetine göre almalıyız.


Çocuklar hoplamak zıplamak enerjilerini aktarmak isterler. Bunu da en çok yataklarda yada kanepelerde yaparlar. Bunun yerine şimdi trambolin,şişme yataklar çıktı da çocuklar özgürlükleri kısıtlanmadan hoplayıp zıplıyorlar.

Çocuklar anne ve babalarını taklit etmek isterler. Onlar gibi giyinmek ve hareket etmek isterler. Bunun içindir ki kız çocukları anneleri gibi ütü yapmak, çamaşır makinesi şeklinde oyuncaklarla oynamak,ev kurmak, makyaj yapmak gibi oyuncakları tercih eder. Erkek çocuklarda babaları gibi paralı bankalı oyuncaklar, arabalar  ile spor faaliyetlerini rahatlıkla yapabileceği oyuncaklar seçerler. Top ve araba ilk sırada olur ama oyuncaklar bununla kısıtlı olmaz. Onlarda evcilik oynandığında baba rolünü üstlenerek o oyunda üzerinde düşenleri yapar.

Kız olsun erkek olsun çocukların en sevdiği birşey de çadır kurmaktır.Gerek hazır çadırlar ile gerekse evde yorgan ve yastıklarla kurdukları bu özel mekanlarda sığınacakları ve kendine ait olduklarını hissedecekleri mekan oluştururlar. Çocuklar çadırlarında çok mutludur çünkü çadırda oynarken farklı bir dünyaya geçiş  yaparlar.

Çocuklarımıza sık sık elimden geleni senin için yapıyorum her istediğini alıyorum yapıyorum ama sana gene de yetemiyorumiyetişemiyorum deriz;  peki kendimize sorar mıyız bizler hayatın bizim için sağladığı güzellikler için yetiniyor muyuz?yada çocuklarımızın bizim için yaptığı güzelliklerle yetiniyormuyuz?

Bugün bir iyilik yapıp bir günümüzü sadece onlar için,onların mutluluğu için geleceğe güvenle bakmaları için harcayalım ve onlarla beraber çocuk olmanın ,onlara sahip anne baba olmanın tadını çıkartalım.